Julehilsen fra soknepresten


Julehilsen fra soknepresten


Julesokkene

For noen år siden hørte jeg om en ungdom, sånn i konfirmantalderen, som hadde store forventninger til at julen skulle bli ganske innbringende. Da utpakkingen var i gang, fikk han flotte gaver.

Så åpnet han pakken fra bestemor, den var liten og myk, så forventningene dalte noe. Men da han hadde fått av papiret, trodde han ikke sine egne øyne: For der, i julepapiret, lå et par hjemmestrikkede ullsokker! Han ble så skuffet og sint, at han kastet hele gaven inn i flammene i peisen.

Juledagen var det julemiddag hos bestemor, og hun ble nok litt overrasket over at gutten ikke takket for gaven. Etter en stund spurte hun: ”Kunne du bruke pengene du fikk til noe?” Penger? Han hadde jo fått ullsokker? Han så ut som et spørsmålstegn, så bestemor måtte smile: ”Har du ikke funnet pengene jeg la i sokkene? Da må du kikke etter når du kommer hjem, det ligger 1000 kr i den ene sokken.”

Det er ikke alltid at en ting er sånn som den ser ut ved første øyekast. Det kan ofte lønne seg å se nøyere etter, kanskje får vi øye på en skatt……..

Ser vi jula litt sånn fra utsiden, ser det ut som jul handler om shopping, mat, stas og stemning. Da ser jo ikke jula akkurat ut som et par ullsokker. Det er glitter og stas, og feiringen kan absolutt matche gullet, røkelsen og myrraen den første julenatten.

Men julen har mange lag. Julegaver, julemat og julepynt hører med. Jul er alle tingene rundt, og så er det barnet i krybben, Maria og Josef, stallen, gjetere og hellige konger. En nydelig fortelling som vi har lest og hørt, igjen og igjen. Men kanskje er det at vi kjenner fortellingen så godt, gjort noe med betydningen den har fått for oss?

Julefortellingen er ullsokken, tenker jeg. Den virkelig store gaven finner vi først når vi går nærmere og hører hva engelen sa til gjeterne:
”Dette skal dere ha til tegn.”
Det svøpte barnet i krybben er et tegn, et tegn på at Guds rike er til stede i vår verden. Messias er kommet, Frelseren er her. En stor glede for hele folket.  

Gjeterne fant Jesusbarnet i en fattigslig stall. Hvor skal vi gå for å finne ham? I dag finner vi ham på et like skrøpelig og fattigslig sted: Du finner ham i menigheten, der mennesker ikke strekker til, der vi feiler og går på en smell, der mennesker krangler om lærespørsmål og filleting. Men det er bare ullvotten. Midt imellom oss er den store skatten:
Gud er kommet til oss, til hvert menneske på jord. ”I dag er det født dere en Frelser!”

Velsignet julefeiring!

Tilbake
Del